27 i 28 października odział przedszkolny i klasy I-III Szkoły Podstawowej w Zawadce wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do lasu i spotkanie z leśniczym. Ciepła, słoneczna pogoda sprzyjała leśnym wędrówkom.


Leśniczy opowiedziała nam wiele ciekawostek, jakie kryje las. Ukazała nam fascynujący świat roślin i zwierząt leśnych. Dowiedzieliśmy się m.in. jak rozpoznać gatunki drzew, w jaki sposób dokarmia się zwierzęta leśne zimą, które grzyby są jadalne, dlaczego nie należy niszczyć muchomorów. Znaleźliśmy też ślady leśnych zwierząt.


Uczniowie dowiedzieli się także, dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane, zobaczyły jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki. Słuchały odgłosów lasu, zbierały „skarby”, które Pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, żołędzie, trochę mchu, kawałki kory. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza.


Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę dzieci oraz miała walory zdrowotne. Dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, relaksującej i malowniczej przyrody leśnej. Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość.


Spotkanie z leśniczym uświadomiło im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne. Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń oraz z leśnymi pamiątkami wróciliśmy do szkoły.


Alicja Sroka