Kolejna z cyklu wycieczek przygotowanych w tym roku dla mieszkańców gminy już za nami. 29 kwietnia, grupa turystów udała się na wycieczkę autokarową do Biecza. Miasto o średniowiecznym rodowodzie, bywa kojarzone ze słynną szkołą katów. Niezwykle urokliwe, z zachowaną historyczną zabudową, często nazywane Perłą Podkarpacia.


Zwiedzanie rozpoczęło się od średniowiecznej Kolegiaty Bożego Ciała, z architekturą późnogotycką. Do najcenniejszych zabytków można zaliczyć: obraz z XVI wieku Zdjęcie z krzyża, nad którym znajduje się scena przedstawiająca Zaśnięcie Matki Boskiej, wykonana przez Stanisława, syna Wita Stwosza.


Kolejnym punktem było Muzeum Ziemi  Bieckiej, które składa się z kilku obiektów. Kromerówka mieści się w renesansowej kamienicy z XVI wieku, są tu zgromadzono pamiątki poświęcone rodzinie Kromerów, z Marcinem Kromerem na czele oraz ekspozycja przedstawiająca historię miasta. Natomiast w Domu z basztą, można podziwiać wyposażenie pierwszej na Podkarpaciu apteki. W pomieszczeniach zgromadzono wiele cennych przedmiotów ukazujących życie mieszczańskie oraz sprzęty i wyposażenie zakładów rzemieślniczych. Dopełnieniem była wizyta w Turmie pod wieżą ratuszową, czyli zrekonstruowanym średniowiecznym więzieniu.

Ostatnim punktem było zwiedzanie drewnianego kościółka z ok. 1500 r. w Binarowej. Wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z niezwykle cenną polichromią, której motywami zachwycał się i inspirował Stanisław Wyspiański. 


Wycieczkę można zaliczyć do udanych, dzięki przewodnikowi - Annie Dyląg.