W minioną sobotę odbyło się spotkanie promujące książkę „Klub sportowy Harnaś Tymbark 1949-2000. Ze starych kronik Krzysztofa Wiśniowskiego”. Gospodarzem wydarzenia, które odbyło się na stadionie im. Józefa Sipaka był Wójt Gminy Tymbark - Paweł Ptaszek. Promocja monografii zgromadziła wielu zawodników, działaczy i sympatyków klubu.


Wydarzenie rozpoczęło się od meczu towarzyskiego pomiędzy byłymi zawodnikami KS Harnaś, który komentował wieloletni działacz klubowy – pan Marian Jaroszyński. W przerwie zaprezentowały się cheerleaderki „Dance Little Stars” z Piekiełka. Po meczu wykonano pamiątkowe zdjęcie obu zespołów razem z kibicami, po czym zaproszono wszystkich gości na płytę lodowiska na część oficjalną.


Po przywitaniu zebranych głos zabrał autor książki - pan Krzysztof Wiśniowski, który przedstawił prezentację na temat swojej monografii. Goście mogli podziwiać archiwalne fotografie, ukazujące pierwszych inicjatorów klubu. Po tej wspaniałej lekcji historii tymbarskiej piłki nożnej, Wójt Gminy Tymbark wraz z Radną – Iwoną Toporkiewicz złożyli na ręce autora podziękowania, wręczając pamiątkowy grawerton i kwiaty. Kolejnym punktem wydarzenia było przekazanie publikacji poszczególnym zawodnikom, działaczom i sympatykom.


Pod koniec części oficjalnej nastąpiło symboliczne uruchomienie oświetlenia stadionu wraz z serią rzutów karnych, wykonanych przez samorządowców i działaczy klubowych.


Fot. Tadeusz Rybka


Fragment książki „Klub sportowy Harnaś Tymbark 1949-2000. Ze starych kronik Krzysztofa Wiśniowskiego”


Pierwsze dwadzieścia lat (1949-1968) poznałem z archiwalnych dokumentów i z opowieści uczestników tamtych wydarzeń, których uśmiechnięte twarze spoglądają na nas już tylko ze starych fotografii. Wspaniałe postacie i osobowości , początkowo moi idole, potem starci koledzy z boiska. Niepowtarzalny klimat mijającego czasu, hierarchia wartości oparta na talencie , pracy i charakterze.


Kolejne trzydzieści parę lat (1968-2003) sam byłem świadkiem i osobiście brałem udział w wydarzeniach, które zapisałem w tej historii. Początkowo wraz z kolegami z boiska, potem z moimi wychowankami, poznawaliśmy na przemian słodycz zwycięstwa i gorycz porażki. Jeszcze do dzisiaj czuję w ustach słodki smak szampana, odpalonego z okazji awansu do III ligi.


Przypominamy, że książki można nabyć w Bibliotece Publicznej w Tymbarku.