• »

Biegali dla pamięciŚroda, 08 marca 2017

26.02.2017 r. po raz drugi w Przyszowej , a po raz piąty w Polsce odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „ Tropem Wilczym”. Organizowany jest on przez Fundację Wolność i Demokracja.

Upamiętnia on tragiczne losy żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP, a których święto obchodzimy 1 marca.

Po raz pierwszy odbył się on w roku 2013 w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego.

W tym roku biegano w 240 miejscach w Polsce .W Przyszowej na linii startu stanęło blisko 200 zawodników. Tradycyjny dystans biegu to 1963 m. Dystans ten symbolizuje datę śmierci ostatniego więźnia politycznego zabitego przez służby SB w roku 1963.

Wśród startujących nie zabrakło : tymbarczan , uczniów z tymbarskich szkół gimnazjalnych , członków „ Strzelca „ oraz rodzin/  startowali P. Kasperscy oraz P. Dylągowie z dziećmi/ . Grupa liczyła w tym roku 26 osób.

Start odbył się na sygnał wystrzału dokonanego przez żołnierza z grypy rekonstrukcyjnej” Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914.  

Przed biegiem zostały odpalone race w barwach narodowych . Zawodnicy biegli w podkoszulkach z podobiznami żołnierzy wyklętych. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal , materiały promocyjne i edukacyjne.

To wszystko świadczy o podniosłym charakterze biegu.

Nasza biegaczka Gabriela Smaga przybiegła na metę jako czwarta w kategorii kobiet , tuż za nią jako  ósma Julia Wagner a biegacz Dawid Woźniak ze „ Strzelca” jako trzeci w kategorii chłopców.

Tak jak w tamtym roku odbyło się losowanie nagród wśród wszystkich uczestników. Szczęśliwców z Tymbarku było bardzo wielu. Otrzymali oni zegarki , piłki , plecaki, kubki.

 

Wszystkim dziękuję za udział a organizatorom za zaproszenie oraz wspaniałą organizację imprezy.

Barbara Janczy 

GALERIA

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark