• »

Wielka Liga Czytelników po raz trzeci w Szkole Podstawowej w TymbarkuŚroda, 26 kwietnia 2017

Najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji.

Koźmińska, E. Olszewska Wychowanie przez czytanie

 

      Szkoła Podstawowa w Tymbarku już po raz trzeci wzięła udział w konkursie czytelniczym Wielka Liga Czytelników, który swym zasięgiem obejmuje całą Polskę. W tym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 2000 szkół podstawowych. Jego głównym celem jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury. W bieżącym roku po raz pierwszy konkurs odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej.

 Efektem poprzedniej i tegorocznej edycji jest wzrost czytelnictwa i ogromne zaangażowanie rodziców zwłaszcza w klasach 1-3. Rodzice i dzieci musieli się zmierzyć z różnymi pytaniami, skorzystać ze słownika języka angielskiego i przetłumaczyć wyrazy, rozwiązać zadanie matematyczne, przyrodnicze, korzystając z różnorakich słowników w wersji papierowej, dopisać synonimy do podanych wyrazów. Oto wypowiedź mamy Patryka z klasy 6a :

Każdy z nas lubi się bawić, dzieci przez zabawę najlepiej się uczą, a i nam dorosłym lepiej się przyswaja wiedzę.

W. Szymborska powiedziała, że „ czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”. W pełni się z nią zgadzam, ale zdaję sobie sprawę, że niełatwo czasem jest zachęcić dziecko do czytania, a Wielka Liga Czytelników fantastycznie ułatwia sprawę :)

Musimy pamiętać o tym, że dziecko uczy się nie poprzez nasze rady, ale poprzez branie z nas przykładu. Konkurs czytelniczy organizowany w szkolnej bibliotece, już od trzech lat, jest świetną okazją do wspaniałej zabawy z dzieckiem, do wspólnego spędzania czasu i daje okazję do rozmów na wiele ważnych tematów, do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Jest pięknym sposobem na spędzenie długich jesiennych i zimowych wieczorów (ponieważ konkurs trwa od października do lutego).

Efektem konkursu jest bliska więź z dzieckiem, wzbogacone słownictwo, ale i słowa, które później można usłyszeć „mamo, nie mogę przestać czytać, ta książka jest fantastyczna” ;)

   Konkurs odbywał się w Szkole Podstawowej w Tymbarku od 12 października do 3 marca. Uczestniczyło w nim 21 uczniów:

  

Emilia Atłas , Emilia Śmiech , Milena Sroka , Oliwia Trojanowska , Tomasz Surdziel , Paulina Surdziel , Karol Kaim , Marcelina Urbańska , Krystian Fraczek , Patryk Mrózek , Jakub Matras , Aleksandra Czyrnek , Kacper Sieja , Szymon Poręba , Dawid Piętoń , Antoni Urbański , Aleksander Dominik , Gabriela Staniec  Patryk Sporek ,  Krzysztof Bulanda .  

Wielka Liga Czytelników składa się z trzech etapów:

-Szkolno-biblioteczny- każdy uczeń, który przeczyta 10 książek konkursowych i prawidłowo rozwiąże test (musi zdobyć minimum 80 /100 punktów ) zdobywa sprawność. Zdobywając 10 sprawności, uczniowie  kwalifikowali się do testu finałowego, który odbywał się już bez udziału rodziców .

-Półfinałowy – wojewódzki -  w tym etapie biorą udział po 3 osoby z  każdej zgłoszonej placówki. Naszą szkołę w zmaganiach półfinałowych 21 kwietnia  reprezentowali uczniowie:

  • w klasach 1-3:  Krystian Frączek 3b, Jakub Matras 3c, Karol Kaim 3 a
  • w klasach 4-6: Patryk Sporek 6a, Aleksander Dominik 4b, Antoni Urbański 4a

- Finałowy ogólnopolski - do wielkiego finału, który  odbędzie się w Katowicach’ awansuje po siedem najlepszych drużyn półfinałowych.

Podsumowanie pierwszego szkolnego etapu odbyło się na apelu  w towarzystwie zaproszonych rodziców dzieci biorących udział  w konkursie. Nagrody ufundowane przez: Firmę FAKRO Nowy Sącz, Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii o zostały wręczone przez Pana  Dyrektora Szkoły Podstawowej Marka Sawickiego .

                                                                    

Ewa Kowalczyk, Irena Zwierczyk, Urszula Duda

GALERIA

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark