• »

Wycieczka gimnazjalistów do WarszawyŚroda, 17 maja 2017

W dniach 4-6 maja uczniowie klas drugich gimnazjum pod opieką wychowawczyń pań M. Florek, B. Janczy, D. Sołtys oraz pani A. Czai zwiedzali stolicę. Wraz z pilotem oraz panią przewodnik zobaczyli Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście z Pałacem Prezydenckim, Plac Piłsudskiego z Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i zmianą warty, Ogród Saski oraz Pałac Kultury i Nauki, gdzie z 30-tego piętra roztaczała się piękna panorama Warszawy. Wielu uczestników wycieczki czekało jednak najbardziej na wizytę na Stadionie Narodowym, gdzie mieli możliwość wejścia na trybuny, punkt widokowy, a także zajrzenia do szatni piłkarzy. Wieczorem udali się natomiast do Złotych Tarasów na seans filmowy.

W drugim dniu pobytu uczniowie zwiedzali budynek Sejmu RP oraz odbyli spacer po Parku Ujazdowskim oraz Łazienkach Królewskich. Główna atrakcją tego dnia była jednak wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy mógł na własnej skórze „doświadczyć” nauki – zjawisk fizycznych w otaczającym nas świecie. Spacer po ogrodach Biblioteki UW oraz wieczorny multimedialny pokaz fontann nad Wisłą  były wspaniałym zakończeniem tego intensywnego dnia.

Trzeci dzień zwiedzania stolicy rozpoczęto od wizyty na Starym Cmentarzu na Powązkach oraz Cmentarzu Wojskowym, gdzie znajdują się nagrobki wielu znanych ze szklanego ekranu osobistości świata kultury i sportu, a także  - a może przede wszystkim – groby Powstańców i żołnierzy, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny. Uczniowie byli  również pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej i mieli możliwość obserwacji prac przy poszukiwaniu szczątków Żołnierzy Wyklętych w Kwaterze na Łączce, a tam - wyjątkową okazję spotkania z wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr.hab. Krzysztofem Szwagrzykiem, który objaśnił aktualny postęp prac i dalsze plany związane z odpowiednim uczczeniem ofiar zbrodni komunistycznych. Najważniejszym punktem w tym dniu była jednak wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, które zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie.

Na zakończenie wizyty w stolicy uczniowie zobaczyli Pałac w Wilanowie oraz piękne pałacowe ogrody. Zmęczeni, ale zadowoleni udali się w drogę powrotną do Tymbarku.

GALERIA

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark