• »

Pasowanie na czytelnikaŚroda, 21 marca 2018

15 marca w Biblioteka Szkoły Podstawowej w Tymbarku zamieniła się w Krainę Smerfów.

W tym czasie nastąpiło oficjalne uroczyste przyjęcie uczniów klas I w poczet miłośników książek. Pasowanie na czytelnika, organizowane co roku przez bibliotekę, weszło już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń.

Biblioteka szkolna powinna kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać.

W imprezie czytelniczej uczestniczyli uczniowie klas pierwszych ubrani w stroje galowe, dyrekcja szkoły, zaproszeni goście - młodzież z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku z opiekunką Lucyną Woźniak oraz starsze koleżanki z Klubu Moli Książkowych.

Celem spotkania było nie tylko pokazanie dzieciom biblioteki, ale przede wszystkim wprowadzenie w magiczny świat bajek, baśni i legend, rozbudzanie chęci sięgania po nie, oraz wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych, rozbudzanie szacunku do książek.

Po powitaniu zebranych Dyrektor Szkoły skierował do najmłodszych uczniów kilka słów na temat: dlaczego warto czytać książki, czy trzeba czytać, jakie płyną korzyści z czytania książek.

Następnie starsze koleżanki przedstawiły specjalnie przygotowane przedstawienie pt.: Smerfy, które wszystkim się bardzo podobało i rozbawiło publiczność. Warto dodać, że jest to kolejny bajkowy spektakl w wykonaniu tej grupy uczniów, aktywnie działających w Klubie Moli Książkowych.

Od kilku lat w bibliotece prowadzona jest ogólnopolska akcja pod nazwą Cała Polska czyta dzieciom. Głośne czytanie rozwija bowiem język i słownictwo, uczy myślenia, ułatwia samodzielne czytanie i pisanie, doskonali umiejętność mówienia, rozwija wyobraźnię i pamięć.

W szkole bardzo często czytane są najmłodszym fragmenty książek. Robili to zarówno starsi koledzy, jak również zaproszeni przez nas goście. I właśnie w tym uroczystym dniu chłopcy: Damian i Karol z klasy wojskowej przeczytali najmłodszym opowieści o smerfnych przygodach. Frajdą były zagadki z nagrodami.

Królowa biblioteki - Pani Książka przypomniała, jak obchodzić się... a raczej czego nie należy robić z książką. Kulminacyjnym punktem spotkania było pasowanie pierwszaków na czytelników, uczniowie złożyli następujące przyrzeczenie:

My uczniowie pierwszej klasy,
Uroczyście przyrzekamy
że będziemy książki kochać,
Krzywdy zrobić im nie damy.

I wskazówek i rad książek,
Będziemy słuchać z uwagą,
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielką powagą!!!
PRZYRZEKAMY!!!

 

Z rąk Dyrektora dzieci otrzymały słodkie upominki i zakładki do książek oraz soczki ufundowane przez Firmę Tymbark - MWS SP. Z O.O. SP.K. O wrażeniu, jakie wywarła na dzieciach impreza, świadczą ich uśmiechnięte, zachwycone buzie. Uczniowie obiecali często odwiedzać bibliotekę i szanować wypożyczane książki. Pierwszaki zapewniali, że na pewno będą czytać smerfne przygody.

 Irena Zwierczyk, Anna Sadkiewicz

GALERIA

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark