• »

Europejski dzień języków obcych w PiekiełkuPiątek, 23 marca 2018

W dniu 21.03.2018 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej i Niepublicznym Gimnazjum w Piekiełku odbyła się druga część obchodów I Europejskiego Dnia Języków Obcych. W tym szczególnym dniu chcieliśmy podkreślić znaczenie języków obcych we współczesnym świecie. Głównym celem było uświadamianie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym życiu. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania piosenki Europo witaj nam. Następnie najstarsi uczniowie szkoły przedstawili krótkie scenki, w których bardzo dobitnie udowodnili, że bez znajomości języków obcych na pewno jest trudno w XXI wieku. W kolejnej części uczniowie wzięli udział w wielu konkursach, zabawach, grach przygotowanych przez naszych językowców i zarazem organizatorów: Panią Joannę Janota i Panią Danutę Ranosz.

Klasy 0-3 SP zaprezentowały się w 3 konkursach. Były to: przygotowanie symbolów krajów anglo i niemieckojęzycznych, prezentacja piosenki w języku angielskim lub niemieckim oraz najciekawsze hasło związane z językami obcymi. Starsze klasy od 4-6 wzięły udział w quizie językowym, który składał się z 5 części. W pierwszym musieli się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi wiedzy krajoznawczej i znajomości słownictwa w języku angielskim. W drugiej części każdą klasę reprezentowały 3 osoby, które miały za zadanie w jak najkrótszym czasie ułożyć puzzle przedstawiające niemieckie zabytki. W trzeciej części uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące kultury Niemiec i wykorzystywali słownictwo poznane na lekcjach. Najzabawniejszą częścią okazały się kalambury. Przedstawiciel każdej klasy w przeciągu 3 minut musiał pokazać jak największą ilość haseł. W ostatniej części wszystkie klasy rozpoznawały hymny krajów Europy.

W przerwie uczniowie każdej klasy próbowali potrawy z 4 krajów: Polski, Niemiec, Anglii i Francji. Na stoiskach znalazło się m.in. Bratwurst, tosty, ciasto francuskie, rogaliki, bagietki z czosnkiem i masłem, soki owocowe, ciasta, babeczki i wiele innych. Na obiad kuchnia serwowała typowo polskie danie schabowe z kapustą i ziemniakami.

Punktem kulminacyjnym był konkurs na sobowtóra, postać pochodzącą z kraju anglo lub niemieckojęzycznego. Inwencja twórcza uczniów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

Na zakończenie uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji na temat profilaktyki zagrożeń.

Impreza nie mogłaby się odbyć gdyby nie pomoc wielu sponsorów. Główne podziękowania należą się Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, przedstawicielom limanowskiego kina Klaps, firmie TRUCK-SERVICE z Tarnowa, wydawnictwu językowemu Macmillan i Instytutowi Goethego w Krakowie oraz Pani Dyrektor Szkoły Marzenie Haszczyc.

Wszystkim serdecznie dziękujemy, zwycięzcą gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Joanna Janota
Danuta Ranosz

GALERIA

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark