• »

II etap prac dofinansowanyŚroda, 02 maja 2018

Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego, Gmina Tymbark otrzymała dofinansowanie w kwocie 7000 zł – z budżetu województwa małopolskiego w ramach konkursu Kapliczki Małopolski 2018 – na realizację II etapu prac konserwatorskich zagrożonej kamiennej kapliczki słupowej z 1904 roku z Zawadki. Koszt całkowity II etapu konserwacji to ponad 25 000 zł.  

Przypomnijmy, że renowację obiektu rozpoczęto w roku 2017. W ramach zadania wykonano wówczas początkowe prace, mające na celu zahamowanie procesów destrukcji zagrożonej kapliczki, jak również przywrócenie jej pierwotnego wizerunku, a przez to jej walorów estetycznych i architektonicznych m.in. poprzez oczyszczenie detali prostych architektonicznych obiektu z różnego rodzaju zabrudzeń oraz warstw organicznych i mikrobiologicznych metodą suchego piaskowania.

II etap prac ma na celu zahamowanie dalszych procesów destrukcji zagrożonej kapliczki poprzez wykonanie prac konserwatorskich (konserwacji technicznej i estetycznej), wykonanie nowego fundamentu i ogrodzenia.

 

Kamienna kapliczka słupowa wykonana została w 1904 roku z fundacji Stanisława i Anny Zapałów. Jest elementem unikalnej grupy wotywnych – bogato rzeźbionych kapliczek słupowych fundowanych od 4 ćw. XIX w. do 1 ćw. XX w. na terenie Gminy Tymbark. Wzniesiona została jako prośba o otrzymanie długo wyczekiwanego potomstwa – prośba została spełniona. W kapliczce zawarto bardzo bogaty program rzeźbiarski obejmujący figurę Matki Boskiej Różańcowej, Chrystusa upadającego pod Krzyżem, Chrystusa Ukrzyżowanego, wizerunki 5 świętych oraz Pietę.

Kapliczka w Zawadce o niezwykle rozbudowanym programie ikonograficznym stanowi przykład bardzo rozwiniętej sztuki ludowej z początku XX w. Jest to niezwykle cenny obiekt z uwagi na swoje walory artystyczne jak i historyczny przekaz o spełnionej prośbie wyczekiwanego potomstwa.

GALERIA

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark