• »

Święto Narodowe Trzeciego MajaPiątek, 04 maja 2018

3 maja Gmina Tymbark świętowała 227. rocznicę uchwalenia pierwszej Polskiej Konstytucji. Narodowe Święto Trzeciego Maja rozpoczęła uroczysta Msza Święta za Ojczyznę z intencji Wójta, Rady Gminy Tymbark, Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Tymbarku oraz za dusze zmarłych strażaków i błogosławieństwo dla czynnych i ich rodzin.

Następnie wszyscy zgromadzenia w Kościele Parafialnym, przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej Tymbarski ton, przemaszerowali w uroczystym pochodzie na tymbarski rynek, gdzie rozpoczęła się oficjalna część obchodów. Jako pierwszy głos zabrał Gospodarz Gminy – Wójt Paweł Ptaszek, który w swoim przemówieniu (tekst przemówienia) zaznaczył, że rok 2018 jest rokiem szczególnym dla naszej Ojczyzny w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości, ale jest także rokiem szczególnym dla naszej wspólny lokalnej, przez wzgląd na jubileusze, które będziemy świętować: 140-lecie OSP Tymbark, 25-lecie tymbarskiego Strzelca i 25-lecie Strażackiej Orkiestry Dętej Tymbarski ton, a trzeciomajowe święto jest symboliczną inauguracją tych wydarzeń. Wójt wspomniał także o kalendarzu imprez, które w ramach gminnych obchodów są planowane w trakcie roku, a na koniec zaprosił do udziału w polonezie.

Jako kolejni głos zabrali: Pan Stanisław Przybylski – Prezes OSP Tymbark, Starosta Limanowski – Jan Puchała i ks. Stanisław Kaczka – kapelan strażaków.

Później przyszła kolej na część artystyczną opracowaną przez uczniów, wraz z opiekunami, ze Szkoły Podstawowej w Zawadce. Tematycznie przygotowana scenografia, a także stroje przeniosły uczestników uroczystości do XVIII-wiecznej Polski, by poznać okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie, drugiej na świecie Konstytucji.

Po części artystycznej nastąpił długo wyczekiwany moment trzeciomajowej uroczystości Tymbarski polonez dla Niepodległej, stanowiący symboliczną inaugurację gminnych obchodów 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, którego inicjatorem jest Stanisław Przybylski Prezes OSP Tymbark.

Układ taneczny do poloneza przygotowała Pani Barbara Janczy, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Tymbarku. Należy wspomnieć, że finałowy występ poprzedzony została trzema próbami na tymbarskim rynku.

Licznie zgromadzenie tancerze: Wójt Gminy Paweł Ptaszek z małżonką, Starosta Limanowski Jan Puchała, Radny Powiatowy Czesław Kawalec z małżonką, dzieci, młodzież i wychowawcy z tymbarskich szkół i przedszkoli, członkowie tymbarskiego Strzelca, grup młodzieżowych, druhowie z OSP, członkowie chóru parafialnego z Tymbarku, mieszkańcy Gminy Tymbark oraz przybyli goście zatańczyli w takt poloneza z filmy Pan Tadeusz skomponowanego przez Wojciecha Kilara, który odegrała orkiestra jubilatka Tymbarski Ton.

Po zakończonym tańcu przyszedł czas na sesję zdjęciową, a później wpis do księgi pamiątkowej oraz degustację staropolskiego bigosu przygotowanego przez tymbarską OSP z Panem Prezesem Stanisławem Przybylskim na czele. Pragnienie uczestników poloneza gasiły soczki ufundowane przez Firmę Tymbark MWS.

Na koniec rozstrzygnięto konkurs okolicznościowy i przyznano symboliczne upominki, których sponsorami byli: Urząd Gminy w Tymbarku i tymbarska straż. W kategorii najmłodsze pary nagrodzono: Zosię i Weronik Kurek (3 i 8 lat) oraz Anię Stopkę i Maćka Dudę (5 i 6 lat), natomiast w kategorii najstarsza para wyróżniono Państwa Jadwigę i Tadeusza Niezabitowskich. Uczestnikami poloneza z najdalszego zakątka Polski okazała się rodzina Gałązków z Łodzi, natomiast najliczniejszą tańczącą rodziną - rodzina Dziadoniów i Dudów (10 osób). 

Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach wpisanych w kalendarz gminnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Informacje na ten temat znajdują się na banerze umiejscowionym na tymbarskim rynku, a także na stronie www.tymbark.pl oraz gminnym facebook’u.

 

FOTO GALERIA:

Tymbarski polonez dla Niepodległej - fot. Roland Mielnicki

Święto Narodowe Trzeciego Maja (zdjęcia z drona) - fot. Adam Berdychowski

Święto Narodowe Trzeciego Maja - fot. Piotr Majkrzak

Święto Narodowe Trzeciego Maja - fot. Roland Mielnicki

 

 

GALERIA

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark