• »

Aktywne wakacje - podsumowanieŚroda, 08 sierpnia 2018

W dniach 23–29 lipca odbyła się pierwsza edycja warsztatów Aktywne Wakacje w Tymbarku, w których uczestniczyło 26 dzieci z terenu Gminy Tymbark. Przedsięwzięcie odbyło się dzięki zaangażowaniu pracowników oraz Wójta Gminy Tymbark Pana Pawła Ptaszka. Miejscem bazowym zajęć była hala sportowa przy tymbarskiej bibliotece, jednak staraliśmy się jak najwięcej czasu spędzać w terenie, a z budynku hali korzystać w jak najmniejszym zakresie.

Zajęcia rozpoczęliśmy od spisania „kontraktu” ustalającego zasady współpracy uczestników i prowadzących. Potem odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których malowaliśmy na kamieniach różne wzory, zamieniając je w chrabąszcze, pingwiny czy biedronki. Po odpoczynku, Sensei Tadeusz Kordeczka przybliżył nam tajniki AIKIDO – sztuki walki, której ideą jest obrona przed napastnikiem.

Podczas kolejnych dni uczestnicy poznawali zasady bezpieczeństwa podczas podróży i wycieczek górskich oraz brali udział w biwaku. Odbyły się dwie wycieczki rowerowe, pierwsza wiodła drogami osiedlowymi w okolicach Tymbarku, a na drugą przejechaliśmy autokarem do Zalesia, skąd wyruszyliśmy na podbój górskich szlaków i leśnych ścieżek. Celem było nie tylko pokonanie wyznaczonej trasy, ale także doskonalenie umiejętności jazdy na rowerze w terenie. Nie było łatwo, jednak wszyscy uczestnicy doskonale się bawili, obeszło się również bez większych awarii i strat w sprzęcie.

Najwięcej adrenaliny dostarczyły czwartkowe zajęcia, podczas których uczestnicy poznali najważniejsze zasady bezpieczeństwa w górach, które prowadzili przewodnicy górscy oraz ratownik GOPR. Po intensywnym „szkoleniu” była część główna – ścianka wspinaczkowa, most linowy oraz zjazd na tyrolce (lina przewieszona pomiędzy dwoma punktami na dużej wysokości) nad stawem w tymbarskim parku.

W sobotę rano odbyły się zajęcia, które przybliżyły uczestnikom podstawy korzystania z mapy i kompasu oraz urządzenia GPS. Potem cały dzień spędziliśmy w okolicach góry Paproć, gdzie doskonaliliśmy zdobyte umiejętności i szukaliśmy skarbu.

Ostatni dzień zajęć – niedziela, to wycieczka rodzinna. Rozpoczęliśmy od zapory w Niedzicy i spaceru w okolicy jeziora Czorsztyńskiego, odwiedziliśmy także rezerwat przyrody Bór na Czerwonem, a na koniec czekał na nas park linowy, wyścigi konne i wiele innych atrakcji.

To pierwsza tego typu impreza w Tymbarku, ale mamy doświadczenia z innych miejsc i chcemy je przenieść na nasze rodzime tereny. Od kilku lat zajmujemy się organizacją i obsługą imprez turystyki dzieci i młodzieży, a nasza kadra to doświadczeni przewodnicy, instruktorzy i ratownicy. Podczas zajęć dokładamy wszelkich starań, aby były one ciekawe i dostosowane do możliwości uczestników oraz dawały jak najwięcej swobody przy zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa.

Serdecznie dziękuję Wójtowi Gminy Tymbark Panu Pawłowi Ptaszkowi, a także Radzie Gminy i wszystkim pracownikom, którzy brali udział w organizacji warsztatów. Pragnę również podziękować Rodzicom, którzy zdecydowali się powierzyć nam swoje dzieci. Nie zamierzamy poprzestać wyłącznie na jednym tygodniu w okresie wakacyjnym i zaczynamy pracę nad realizacją naszych pomysłów weekendowych i zimowych.

Dariusz Bielak

GALERIA

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark