• »

Narodowe Czytanie w TymbarkuPoniedziałek, 10 września 2018

8 września, w auli Biblioteki Publicznej w Tymbarku, odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Ogólnopolska akcja objęta jest honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku wybrano powieść Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Wspólne czytanie ma na celu promocję czytelnictwa, a także uczczenie jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wszystkich zebranych powitała kierownik biblioteki Pani Ewa Skrzekut, a następnie odczytała fragment listu Prezydenta Andrzeja Dudy, skierowanego do uczestników tegorocznej edycji. Wspólne czytanie rozpoczął Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek wraz z Dyrektor Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku Panią Jolantą Dunikowską-Wszołek. Kolejno, fragmenty książki czytali uczniowie i nauczyciele ze Szkół Podstawowych w: Tymbarku, Podłopieniu i Zawadce. W akcję włączyli się również przedstawiciele OSP w Tymbarku oraz Jednostki tymbarskiego „Strzelca”, a także mieszkańcy gminy. W ciągu dwóch godzin, prześledziliśmy koleje losu Cezarego Baryki, jego dzieciństwo w Baku, tragiczny okres rewolucji, wędrówkę do wolnej ojczyzny, kolejne etapy jego dojrzewania, a także poszukiwanie własnego miejsca i roli w społeczeństwie. Główny bohater ociera się o różne idee i poglądy polityczne: marzenia o „szklanych domach”, komunizm i nurt reformacyjny.

Na zakończenie wszystcy uczestnicy otrzymali od organizatorów po egzemplarzu Przedwiośnia wraz z odciskiem pamiątkowej pieczęci z logo Narodowego Czytania, otrzymanej na tę okoliczność z Kacelarii Prezydenta RP.

 

GALERIA

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark