• » Informujemy, że od dnia 8 czerwca br. Urząd Gminy w Tymbarku przywraca pełną bezpośrednią obsługę klientów. Urząd jest czynny w dotychczasowych godzinach pracy przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi. Każda osoba wchodząca do budynku będzie musiała dokonać obowiązkowej dezynfekcji rąk i posiadać środki ochrony osobistej w postaci maseczki, szalika bądź chusty. Na korytarzach bardzo prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości 1,5 m

Festiwal bogów olimpijskichCzwartek, 23 maja 2019

22 maja 2019 roku uczniowie klasy 5a ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku zaprezentowali widowisko mitologiczne poświęcone najważniejszym bogom greckim. Dzieci z pomocą rodziców i wychowawcy klasy – p. A. Czai, wykonały stroje i atrybuty bogów,  w których się wcieliły. Na przedstawienie zostali zaproszeni nauczyciele, rodzice, koledzy i koleżanki z klas piątych wraz z wychowawcami.

Z wyżyn świętej góry Olimp spoglądali na zgromadzonych m.in.: władca nieba i całego świata gromowładny Zeus wraz z żoną – kłótliwą i gniewną Herą, pan podziemnego królestwa – Hades, wysłaniec i ambasador Zeusa – Hermes, pani „ziarna i zbóż” – Demeter i jej piękna córka Kora, bogini czarów i praktyk magicznych – mroczna Hekate, Helios – uosobienie Słońca, bogini kobiet – Rea i przebiegły król pięknego Koryntu – Syzyf.

Ziemianie poznali historię Demeter i Kory. Zobaczyli wielki ból, rozpacz i tęsknotę matki, której porwano ukochane dziecko. Odczuli także cierpienie Ziemi pozbawionej opieki bogini urodzaju. Zebrani mogli przyjrzeć się osobie Syzyfa – pyszałka i spryciarza, który odważył się zdradzić śmiertelnikom tajemnice Olimpu. Spotkała go za to zasłużona kara, musiał wtaczać ciężki głaz pod górę, który osiągnąwszy szczyt,  z wielkim hukiem staczał się w dół, by syzyfowa praca trwała przez całą wieczność.

Aktorzy uświadomili zebranym, jaką moc mieli bogowie, w co wierzyli nasi praojcowie i co z tego, o czym mówią mity jest aktualne do dziś. Z ukazanych historii wypłynęła ponadczasowa prawda – prawość i dobro zawsze zwyciężą!

Na zakończenie widowiska bogowie zaprosili Ziemian do degustacji nektaru – boskiego napoju, zapewniającego zdrowie i wieczną młodość. Goście z ochotą i wielkim apetytem na nieśmiertelność skosztowali tego cudownego eliksiru. Będziemy się przyglądać działaniu i z niecierpliwością oczekiwać na efekty niebiańskiego daru.

Urszula Duda, Agata Czaja

GALERIA

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark