• » Informujemy, że od dnia 8 czerwca br. Urząd Gminy w Tymbarku przywraca pełną bezpośrednią obsługę klientów. Urząd jest czynny w dotychczasowych godzinach pracy przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi. Każda osoba wchodząca do budynku będzie musiała dokonać obowiązkowej dezynfekcji rąk i posiadać środki ochrony osobistej w postaci maseczki, szalika bądź chusty. Na korytarzach bardzo prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości 2 metrów.

Spisske Vlachy (Słowacja)Wtorek, 22 2013

Spisske Vlachy (Słowacja)


Spisske Vlachy to gmina leżąca w południowo-wschodniej części Doliny Hornad. Miasteczko, będące siedzibą władz samorządowych mieści się na wysokości 389 m n.p.m.

Rejon miasta od X wieku do I połowy XI w. znajdował się w granicach Polski. Później, w II połowie XI wieku obszar ten zajęli Węgrzy. Miejscowość ta wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1243 w dokumencie króla węgierskiego Beli IV. Nazwa miejscowości związana jest z działalnością Walonów z pogranicza Belgii i Francji, a nie jak często mylnie się sądzi Wołochów. Aktualnie obszar gminy to 181 ha, który zamieszkuje ok. 3 250 os.

Centrum miasteczka posiada bardzo interesującą architekturę, która przypomina najstarsze czasy. Wiele zabytków oraz atrakcyjne usytuowanie sprawiają, że Spisske Vlachy są często odwiedzane przez turystów zarówno e sezonie latnim jak i zimowym. Nieopodal miasteczka znajduje się jeden z największych zamków średniowiecznych w środkowej Europie - Spissky Hrad, który jest udostępniony do zwiedzania. Warto zobaczyć także: Kościół św. Jana, pierwotnie romański, odnowiony w 1434 w stylu gotyckim, w środku znajduje się XV-wieczna chrzcielnica oraz krucyfiks z pracowni Mistrza Pawła w Lewoczy czy barokowy słup maryjny z 1728.

W roku 2003 Spisske Vlachy  obchodziły 760. rocznicę swego powstania. Umowa o wspólpracy partnerskiej z Gminą Tymbark podpisano w roku  2001.

 

Głowna pozycja menu

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark